طراحی و ساخت بوسترپمپ‌های ‌اتش نشانی

از بوسترپمپ‌ها به عنوان قلب سیستم‌های اطفای حریق یاد می‌شود. این بوسترپمپ‌ها پس از دستور تابلو کنترل ناشی از وقوع آتش‌سوزی، در کسری از ثانیه فعالیت خود را آغاز می‌کنند و آب پرفشار مورد نیاز اسپرینکلرها در طبقات را جهت جلوگیری از گسترش آتش و اطفای آن تامین می کنند. بوسترپمپ‌ها انواع مختلفی دارند و در رنج‌های کاری متفاوتی بسته به ویژگی‌های مهندسی محل استفاده طراحی و ساخت می‌شوند.

در تهران، ساختمان‌ها توسط سازمان آتش‌نشانی تهران، به سه دسته S1, S2 & S3 تقسیم می‌شوند. این دسته‌بندی براساس ارتفاع و مساحت ساختمان‌ها هست که مشخص می‌کند برای هرکلاس ساختمان چه نوع بوسترپمپی با چه ویژگی‌هایی باید ساخته شود. بر این اساس است که ظرفیت‌، تعداد خط، توان الکتروموتورها و دیگر تجهیزات تغییر می‌کنند.

بوسترپمپ‌ها نیز خود در دو کلاس اصلی دور متغیر و دور ثابت ساخته می‌شوند.

بوستر پمپ آتش‌نشانی با دور ثابت با سرعت ثابت کار می‌کنند و معمولاً برای ارائه نرخ جریان و فشار ثابت طراحی می ‌شوند. آنها معمولاً در کاربردهایی استفاده می شوند که در آن میزان جریان و فشار مورد نیاز سیستم حفاظت در برابر آتش نسبتاً ثابت و قابل پیش بینی است. بوسترهای پمپ آتش نشانی با دور ثابت ساده و قابل اعتماد هستند و نیاز به تعمیر و نگهداری کم دارند. در طرف مقابل، تقویت‌کننده‌ های پمپ آتش‌ نشانی با دور متغیر در سرعت‌ های مختلف برای ارائه نرخ جریان و فشار متغیر عمل می‌کنند. آنها معمولاً برای تنظیم سرعت موتور پمپ در پاسخ به تغییرات در نرخ جریان و فشار مورد نیاز سیستم حفاظت در برابر آتش طراحی می شوند.

پمپ های با دور متغیر معمولاً در کاربردهایی استفاده می شود که میزان جریان و فشار مورد نیاز سیستم حفاظت در برابر آتش متغیر و غیرقابل پیش بینی است. آنها می توانند با تنظیم سرعت پمپ برای مطابقت با تقاضای واقعی، صرفه جویی در انرژی را فراهم کنند و میزان انرژی هدر رفته را کاهش دهند.

عموما از بوسترپمپ‌ها در ساختمان‌های مرتفع، تاسیسات صنعتی، مکان‌های دور استفاده می‌شوند.

این سیستم‌ها معمولا از پمپ‌های الکتریکی، جوکی پمپ‌ها، فشارسنج‌ها، انواع شیرآلات یک طرفه و OS&Y و … ، لرزه‌گیرها و دیگر تجهیزات تشکیل شده اند.

متخصصین ما در گروه ایمنی مهندسی نواندیش سیستم صباح، آماده هستند تا مطابق دستورالعمل‌ها و استانداردهای NFPA 20، بوسترپمپ ایده‌آل ساختمان شما را طراحی کرده و سپس با استفاده از مرغوب‌ترین برندها آن‌ها بسازند.